3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi 3 Mayıs'ta

İstanbul’u ve İstanbulluları rahatlatmak için yapılan çalışmalardan biri olan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi” tek tüp içinde karayolu ve demiryolunu içinde barındıracak şekilde tasarlanmıştı. Söz konusu proje için ise geçtiğimiz sene yapılmış olan etüd, proje ve mühendislik hizmetlerine, 6 firmanın mali teklifleri alınmak üzere davet edildi. İhale için teklifler 3 Mayıs 2016’da sunulacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi 3 Mayıs'ta

 35 milyon TL’lik proje bedeli olan projede etüd, proje ve mühendislik hizmetleri     için 7,5 milyon TL ödenek ayrıldı. Bu kapsamda kara ve denizde derin sondaj çalışmaları başlatılacak, zemin ile ilgili veriler toplanacak. İhale sürecinin bitmesini müteakip 1 yıl içinde mühendislik projelerinin bitmesi hedefleniyor.

3 katlı ve tek tüpten oluşan tünelin  ortasından gidiş-dönüş raylı sistem, altta ve üstte de araç geçişine uygun olacak şekilde iki şeritli yol yapılacak. 

HASDAL-ÇAMLIK 14 DAKİKA!

Avrupa yakasında İncirli’den başlayıp Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan metro hattı ve Avrupa’da Hasdal’dan, Anadolu’da Çamlık’a kadar olan 2 gidiş 2 dönüşlük bir otoyol olacak. 9 metro hattı ile TEM, E-5 ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek olan 3 katlı tünel projesi, büyüklüğü ve kapsamı ile dünyada bir ilke imza atılmış olacak.

Avrupa Hasdal Kavşağı’ndan, Anadolu Çamlık Kavşağı karayolu ile yaklaşık 14 dakikada geçilebilecek. İncirli-Söğütlüçeşme arası ise 14 istasyondan oluşan 31 kilometrelik bir hattan oluşuyor ve raylı sistem ile 40 dakikada geçilecek. Günlük 6,5 milyon yolcunun bu hattı kullanması bekleniyor.

5 YILDA TAMAMLANACAK

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin 5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte İstanbullular büyük bir nefes alabileceğe benziyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 11:13

Gazeteci Serkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER