KÖYLÜ İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ!

Arnavutköy Terkos-İkitelli Arıtma Tesisi İsale Hattı’nı alan firma, çıkan hafriyatı döküm sahasına değil, meralara boşaltıyor. Hayvanlarını otlacak alan bulamayan çiftçiler isyan bayrağını çekti!

KÖYLÜ İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ!

“İstanbul’da bazı kişi veya kişilerin belediye bünyesinde farklı birimlere personel alımı yapıldığı, iş ihtiyacı olanların işe alınacakları, kendilerinin vatandaşları işe yerleştirmede aracılık yapabileceklerini iddia ederek para topladıkları yönünde bilgiler edinilmiştir.

Konunun başkanlığımızı ilgilendiren bir yönü bulunmamakta olup vatandaşlarımızın dolandırıcılık mağduru olmaması için bu tür söylemlere itibar etmemesi gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel alım süreçleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu ve diğer sair mevzuat hükümlerine göre yapılmakta ve bu yöndeki ilanlar belediyemizin kurumsal internet sayfası

Arnavutköy’de devam eden harfiyat rezaletlerini çok kez gündeme taşıdık, taşıyoruz…

Çok değil 5 ay önce 19 Mayıs 2019 tarihinde “Yandaşa hazine piyangosu!” başlıklı yazımızda harfiyat rezaletini gündeme taşımıştık… Ne demiştik o haberimizde hatırlatalım istedik.

Arnavutköy Terkos-İkitelli Arıtma Tesisi İsale Hattı’nı alan firma, çıkan hafriyatı döküm sahasına değil, Hazine arazisine döküyor. Arnavutköy Terrkos İkitelli İsale Hattı İnşaatını, Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A. Ş. almış. Buraya kadar her şey normal. Ancak ihaleyi alan firma normalde çıkan hafriyatı döküm sahasına dökmesi gerekirken, masraftan kaçan şirkete, Şehircilik Bakanlığı olur yazısıyla “Toprağı mahalle içindeki Hazine arazilerine dökebilirsin” diyor. İşte anormallik burada başlıyor.

Olay şöyle gelişiyor…

İhaleyi alan firma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı’na bir yazı yazmış. Terkos-İkitelli arıtma tesisinde çıkacak olan toprağı Boyalık, Hacımaşlı ve Baklalı Hazine arazisine dökmek için izin başvurusu yapmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu talebe olumlu yanıt vermiş ve “11 ay depolama olarak bu toprak dökülebilir” demiş.

11 ay sonunda bu toprak kaldırılmazsa bu ihaleyi alan firma devletten, “Bu toprağı döküm sahasına dökeceğim” diyerek ne kadar para almıştır? Boyalık Mahallesi’ne dökülen yer yamaç, toprak nasıl tekrar alınacak? Bu dökülen toprak yerinden kaldırılmadığı taktirde başta Arnavutköy Kaymakamlığı, Arnavutköy Belediyesi dava açabilecek mi? Süreç devam ediyor.

Bekleyip hep birlikte göreceğiz…

Haberimizin üzerinden 5 ay geçti. Bırakın molozların kaldırılmasını geçin süreçte dökülen molozlarla hayvancılık bitme noktasına gelinca sonunda köylüler de isyan bayrağını çekti.

Arnavutköy Boyalık Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşan Mustafa Sorgun harfiyat nedeniyle nasıl zora düştüklerini şöyle anlatıyor…

“BİZİ İKİ YILDA BİTİRDİLER”

“Dökülen hafriyat toprağının yeri geçmişte mera arazisi idi. Buralarda hayvanlarımızı otlatıyorduk. Arnavutköy Belediye Başkanımız geldiğinde ‘Hayvancılık 10 sene yapılacak’ dedi. Bırakın 10 sene sürmesini 2 yılda bitti. Bizim mera dediğimiz yerler birilerine peşkeş çekilip bu şekilde kullanılırsa hayvancılık biter.”

Dökülen hafriyat toprağının kendi tarlasını yok etmeye başladığını söyleyen çiftçi Mustafa Sorgun tehlikeyi şu sözlerle dile getirdi:

DESTEK DEĞİL, KÖSTEK…

“Yağmur yağdığında bu toprak benim arazime zarar veriyor. Toprak dökülmesinin engellenmesi için Kaymakamlığa dilekçe verdim. Bu toprak dökülürken ilgili firmaya sormuştuk… Hafriyat dökümü yapan firma da bize ‘Bu toprak kalkacak’ dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı’ndan ‘11 aylığına geçici toprak dökebilir’ izni almış. Benim arazime 2-3 metre kaldı her an bu toprak benim arazime zarar verebilir. Bu izni verenler bu yeri görüpte mi vermişler görmeden mi vermişler? Biz çiftçilikle geçinen insanlarız. Desteklenmemiz gerekirken hep köstek yiyoruz.”

ÖZEL HABER: ZAFER KARA

Gazeteci Serkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER