Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik: Virüs 27 güne kadar vücutta kalabilir

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsün vücutta 14 gün ile 27 gün arasında kalabileceğini söyleyerek, "Bizim çalışmalarımızda 14 günü aşan uzun süre kalan hastalarımız oldu. 27 güne kadar temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik: Virüs 27 güne kadar vücutta kalabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşların evde kalmalarının önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Çelik, corona virüsü yenen hastaların tekrar hastalanma riskine ilişkin, "Corona virüsü yenen insanların tekrar hastalanması çok zor bir ihtimal gözüküyor. Antikor oluşup oluşmadığını ölçmek için henüz teknik bir imkan bulunmuyor. Antikorun koruyucu durumu tam belirlenmiş değildir. Herkeste oluşuyor mu, onu da bilmiyoruz. Örneğin belirtisi geçenlerde antikor oluşmadığı kanısındayız. Yaptığımız çalışmalara göre bu ne kadar korur, immün plazma ile bunu daha net ortaya koyabileceğiz. İmmün plazma verilen hastalar var; ama henüz net sonuçlar ortaya çıkmış değil. İstanbul'dan bildirilen bir vaka vardı. Bizim de hastanede yaptığımız çalışmalar var. Hastanın birinin iyi olmaya gittiğini görüyoruz, ancak bunun için zaman gerekiyor. Bunu konuşmak için çok erken" dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami ÇelikKoronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik

Gazeteci Serkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER