ALAVİRA DALAVİRA’YA 7 MİLYON CEZA

Halk tarafından “Alavira Dalavira” projesi olarak tanımlanan Viraİstanbul projesinin yüklenicisi Gül İnşaat Proje A.Ş’ye, ÇED Raporu alınmadan inşaata başladığı için İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 7 milyon (eski parayla 7 trilyon) lira ceza kesildiği öğrenildi.

ALAVİRA DALAVİRA’YA 7 MİLYON CEZA

 Kamuoyunda 100 dönüm olarak bilinen kamunun arazisini; hasılat paylaşımı yöntemiyle yüzde 35 gibi gülünç bir rakamla yüklenicisi Gül İnşaat Proje A.Ş’ye ihale ile veren Beylikdüzü Belediyesi, ÇED Raporu alınmadan inşaat ruhsatı verilmesi ve inşaatın başlamasına izin vermesi çeşitli eleştirilere maruz kalmıştı. Bu kanunsuzluğa İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri de uzun süre direnmiş ve kanuni olarak ceza kesmesi gerekirken bundan imtina etmişti.

 

Beylikdüzü’nün diplomasız avukatı olarak ün yapmışBeylikdüzü Platformu’nun kurucularından Hasan Basri Akın’ın ısrarlı takip ve şikayetleri üzerine İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu cezayı kesmek zorunda kaldığı bilgisine ulaşıldı.

 

KESİLMESİ GEREKEN CEZA YARI YARIYA DÜŞÜLMÜŞ!!!

ÇED raporu alınmadan inşaata başlanılmasının cezai müeyyidesi proje bedelinin yüzde 2‘si olması gerekirken 7 milyon TL kesilmesi de kafaları karıştırdı.

 

Yüklenici ile Beylikdüzü Belediyesi arasında yapılan resmi sözleşmede proje değeri  745 milyon TL olarak yer alıyordu. Kesilecek cezanın yaklaşık olarak 15 milyon TL (eski parayla 15 trilyon) olması bekleniyordu.

 

CEZANIN YANSIMALARI

Beylikdüzü Belediyesi’nin geçmiş dönemden kalan tüm borçlarını kapatacak bu büyük arazi satışı sonucu gerçekleşek olan Viraİstanbul projesinde yapılan usulsüzlükleri tüm sözlü ve yazılı uyarılara karşın dikkate almayan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, yükleniciyi 7 milyon lira gibi zarara uğratması, projenin gerçekleşmesinde önemli aksaklıklar yaratacak gibi…

 

SUÇ DUYURULARI YAPILMIŞTI

Konunun başından beri takipçisi olan Hasan Basri Akın’ın, hem İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hem de Beylikdüzü Belediyesi yetkilileri hakkında görevi kötüye kullanmak ve yapılan usulsüzlüklere göz yummaktan ayrıca suç duyurularında bulunduğu ve bu sürecin devam ettiği kamuoyu tarafından bilinmekte. TELAT ÇABUK

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 18:22

Gazeteci Serkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER