Devlet Projeleri ve Koalisyon

 7 Haziran Seçimlerinden Ne Anlamalıyız?

7 Haziran Milletvekili seçim sonuçlarından ne çıkarmalıyız? Hesap çok basitti oysa. AKP hükümeti izlediği yanlış politikalar ve yanlış söylemlerden dolayı halk iradesinden uyarı aldı diyebiliriz. MHP ise çözüm süreci, AKP hükümetinin diktatörlüğe doğru gitmesi, ana muhalefet partisi CHP’nin yanlış politikalarının etkileri ile beraber AKP’den % 3.3 oy artırdı. Beklenenin üstünde bir performans gösteren HDP ise oyunu %6.5 artırarak % 13.1 oy oranı ile meclise girdi. CHP, beklendiği gibi oylarında %1 oranında gerileme yaşayarak, bu seçimlerde taban oyu dışında bir oy alamadı. Şimdi ne olacak? Bir koalisyon hükümeti kurulacak tarafların seçim öncesi birbirlerine söylemlerinden dolayı koalisyonda biraz sancılı geçecek gibi görünüyor.  Yüksek ve muhtemel olan AKP ve MHP koalisyonu gibi görünse de, AKP ve CHP koalisyonu olacak gibi. Bunun nedeni para baronları, İstanbul’un para sermayesi ve dış lobinin seçimi de bu yönde gözüküyor. Bu tabloda HDP’nin hiçbir koalisyonda yer almayacağı ön görülüyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş eline geçen bu fırsatı meclis çatısı altında meşrulaştırarak, ahlaklı ve düzgün bir siyaset yapmaktan başka şansı olamaz. Aksi halde gelecek genel seçimlerde muhafazakâr Kürt oylarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Sonuç olarak halk iradesine herkes saygı durmak zorunda.

Koalisyon Hükümeti Başarılı Olur mu ?

Koalisyon, ülkemizde bu konjonktürde başarılı olur. Koalisyon neden faydalı olduğunu anlatmaya çalışacağım.

54. Hükümet: "REFAH-YOL Hükümeti" diye bilinen, Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi'nin oluşturduğu, 1 yıl süren, çok büyük başarılara imza atan, bu koalisyon hükümeti döneminde yapılanlar faydalı ve halktan yanaydı.

Memura %100 maaş zammı yapılmış ve devamında yapılan, enflasyon oranında aylık zamlarla memurun enflasyondan etkilenmesi engellenmiş. (Necmettin Erbakan'ın bu konudaki açıklamasını izleyin.)

Asgari ücrete %101 zam yapılmış.

Memur emeklilerine %116, işçi emeklilerine %121, Bağ-Kur emeklilerine %221 reel maaş zammı uygulanmış.

Bütçeden tarımsal desteklemeye ayrılan fon, %150 oranında arttırılmış.

Bunlar benim seçtiklerim tabii. 1 yılda bunun daha fazlası yapılmıştır.

Buda demek oluyor ki, kimse çalıp çırpmazsa tüm koalisyon hükümetleri nerde olursa olsun başarı kaçınılmazdır.

Devlet Projeleri Durur mu ?

Buna çocuklar bile güler arkadaşlar, bu felaket senaryoları AKP hükümetinin kaybettiği oyların olumsuz yansımasıdır. Bilinçli ve zamanlı bir şekilde basın yoluyla, ülkeyi istikrarsız gösterme çabasından başka bir şey değildir. Türkiye Cumhuriyeti Büyük Devlettir. Hiç bir proje durmayacaktır. Yatırımcılar bu anlamda yatırımlara devam edebilir. Türkiye’nin ekonomisi veya uzun vadeli yatırımları bir seçimde ters düz olacağını düşünenler, iktidara yakın olan halk tabanında biz gittik ekonomi bozuldu, projeler durdu algısını yaratmak isteyen yandaşlarından başka kimse değildir. Hep beraber göreceğiz ve yaşayacağız inşallah. Projeler tam gaz devam edecek, Türkiye büyüme yolunda ciddi bir ivme kazanacaktır. Bunun aksini düşünen Büyük Devlet olgusunu idrak edememiş, ne konuştuğunu bilmeyen kişilerdir.

Tekrarlamak istiyorum, , kimse çalıp çırpmazsa tüm koalisyon hükümetleri nerde olursa olsun başarı kaçınılmazdır. 

Saygılarımla...

YORUM EKLE