BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN OLDU

Arnavutköy Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreşleri, yağmur altında kıran kırana mücadele ile gerçekleşti. Antalyalı başpehlivan İsmail Balaban güreş müsabakalarının şampiyonu oldu.

banner208
BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN OLDU
banner210

Güreşlere Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Eski Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, Arnavutköy Güreş Ağası Selçuk Öztürk, Arnavutköy Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Güreşler çekişmeli geçti

Hacımaşlı’da düzenlenen '7’nci Geleneksel Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreşleri'ne Türkiye’nin dört bir yanından gelen pehlivanlar katıldı. Yağlı güreşlerde 13 boyda 300'ün üzerinde sporcunun kol bağlayarak kıyasıya mücadele ettiği müsabakalara güreş severler yoğun ilgi gösterdi. Sabah saatlerinde küçük ve orta boy güreşçilerin 9 kategoride yarıştığı müsabakalarda son olarak er meydanına çıkan 44 başpehlivan, kıyasıya mücadele etti. Başpehlivanlık mücadeleleri kadar büyük orta ve baş altı mücadeleleri de çok sert ve çekişmeli geçti. Güreş müsabakasını 'Sarı Fırtına' lakaplı başpehlivan İsmail Balaban kazanarak altın kemerin sahibi oldu.

Başpehlivan İsmail Balaban Oldu

Güreş müsabakasında Recep Kara, İsmail Balaban, Abdullah Güngör, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil Yeşil, Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Mustafa Kemal Karaboğa ve Kırkpınar'ın birçok tanınmış ismi kıspet giydi. Saatlerce süren çekişmelerin sonunda finalist olarak er meydanında Ordu’dan gelen Abdullah Güngör ve Antalya’dan gelen İsmail Balaban kaldı. Güreş severlerin ilgiyle takip ettiği son güreşi Sarı Fırtına lakaplı İsmail Balaban kazandı. Şampiyon Balaban'ın altın kemerini Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı taktı. Başaltı finalinde birinciliği Mustafa Yenisancak göğüslerken, büyük orta birinciliğini ise İsmail Çırak aldı.

“Çok iyi müsabakalar gerçekleşiyor”

Geleneksel Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreşleri er meydanında vatandaşlara elleriyle aşure ikramında bulunan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, “Hava şartları biraz elverişsiz olsa da çok güzel müsabakalar gerçekleşiyor. Çok iyi güreşler çıktı, bu sene 7’ncisini düzenliyoruz. Bu yıl güreşlerin Muharrem ayı ile de denk gelmesi sebebiyle bir yandan da kültürümüzde var olan aşure ikramını da burada bu meydanda gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

‘‘Altın kemere sahip olduğum için mutluyum’’

Altın kemeri takmaya hak kazanan başpehlivan İsmail Balaban ise, “Sizin de gördüğünüz gibi soğuk, yağmur, çamur fark etmiyor. Tüm zorlu şartlara rağmen mücadelemize devam ettik ve pes etmedik birinciliği kazandık. Altın kemere sahip olduğum için mutluyum. Bu organizasyonda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim ve tabi ki bizleri burada yalnız bırakmayan seyircilerimize de çok teşekkür ederim” diye konuştu.

“Çalıştık geldik ve hakkımızı aldık”

Altın kemer almanın mutluluğunu yaşayan büyük orta birincisi İsmail çırak ise, ‘‘Böyle bir organizasyon gerçekleştirdiği için belediye başkanımıza çok teşekkür ederim. Hava şartlarından dolayı bizim için zorlu bir mücadeleydi. Buna rağmen kemer aldım, çok mutluyum kemer aldığım için. Çalıştık geldik ve hakkımızı aldık’’ ifadelerini kullandı.

Selçuk Öztürk yeniden güreş ağası oldu

Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreşleri ağalığına tekrar seçilen Arnavutköy Güreş Ağası Selçuk Öztürk, “Arnavutköy Belediyemizin bu yıl 7’ncisi düzenlemiş olduğu yağlı güreşler hava muhalefetine rağmen güzel ve heyecanlı bir şekilde gerçekleşti. Bugün burada güreşleri iptal etmeyip Arnavutköy halkına bu güreşleri izleme şansı veren belediye başkanımıza ve yağışlı havaya rağmen aslanlar gibi güreş yapan bütün pehlivanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bu göreve ailece gönül verdik. Bu yılda belediye başkanımız ağalık görevine tekrar devam dedi. Tekrar kendilerine teşekkür ediyorum.7. Arnavutköy Belediyesi yağlı pehlivan güreşlerinde emeği gecen 7’den 70’e herkese teşekkür ederim” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 00:22

Gazeteci Serkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER