ARNAVUTKÖY KAÇAK HAFRİYAT CENNETİ Mİ OLUYOR?

Arnavutköy Ömerli sanayi bölgesinde yeni yapılan fabrikalardan çıkan hafriyat toprakları Arnavutköy Belediyesi’nin imar planlarında yol olarak ayırdığı yerlere gelişi güzel dökülüyor.

ARNAVUTKÖY KAÇAK HAFRİYAT CENNETİ Mİ OLUYOR?

 Arnavutköy Belediye sitesinde Ilgaz Sokak olarak görülen ve Harman Tepe Caddesi’ne kadar uzanan yol hafriyat topraklarıyla kaplandı. Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin 13. Maddesinde, “Hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarının, üretici ve taşıyanları tarafından belediyelerin veya mahallin en büyük mülki amirinin gösterdiği ve izin verdiği geri kazanım ve depolama tesisleri dışında denizlere, göllere, akarsulara veya herhangi bir yere dökülmesi ve dolgu yapılması yasaktır” ifadelerine yer veriliyor. Aynı madde de “Yapılan denetimlerde hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarını Yönetmelikte belirtilen esaslara aykırı olarak çevre kirliliğine neden olacak şekilde alıcı ortama verdiği tespit edilen üretici, taşıyıcı ve depolayanlar hakkında 46’ncı maddede belirtilen cezai işlemler uygulanır. Ayrıca tespit edilen eksiklik veya kirlilik, tebliğ edilen süreler içinde giderilmezse bu atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı maliyeti ilgililerden peşin olarak tahsil edilir” denilerek cazai işlem uygulanması belirtiliyor.

Arnavutköy Belediyesi’ne soruyoruz;

1.      Arnavutköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü imar planlarında Hadımköy sanayi içinde yol olarak görünen yerleri hafriyat toprakları ile mi dolduruyor?

2.      Hafriyat topraklarının döküm sahaları dışında başka yerlere dökülmesine izin verilmezken nasıl oluyor da buralara döküyor?

3.      İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Arnavutköy Belediyesi buralara hafriyat toprağı dökenlere ceza kesilmişmidir?

4.      Vatandaş kendi arsasını düzenlemek için bir kamyon hafriyat toprağı dahi dökmeye kalktığında başına zabıta ekipleri dikilirken nasıl oluyor da Ilgaz Sokak’ta yola ve fabrika etrafına dökebiliyorlar? Dökenlere kim göz yumuyor?

5.      Daha önceden Hadımköy bölgesinde gelişi güzel hafriyat dökümüne izin vermeyen Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı son bir buçuk yıldır yeniden Hadımköy sanayi bölgesinde başlayan kaçak hafriyat dökümlerine neden dur demiyor?

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 15:01

Gazeteci Serkan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hafriyatci
Hafriyatci - 3 yıl Önce

Büyükşehir belediyesi büyükçekmece karaağaç mahallesi TEM otoyolu kenarındaki 500 bin metreküplük kaçak döküme neden ses çıkarmadığını araştırın vurgun orda

SIRADAKİ HABER